30.05.2024, 18:01

Zużycie paliwa agregatu prądotwórczego

Agregaty prądotwórcze napędzane silnikiem diesla zużywają od ok. 1.1 litra na godzinę (12 kW, 25% obciążenia) do nawet 24 litrów w przypadku modelu 100 kW w trybie ESP (Emergency Standby Power). Zużycie paliwa jest zależne od mocy oraz obciążenia agregatu, a także rodzaju paliwa (diesel/benzyna).

Sprawdź naszą ofertę wynajmu agregatów prądotwórczych na terenie całej Polski.

agregat prądotwórczy zużycie paliwa - kjr supply

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które przekształca energię mechaniczną silnika spalinowego w energię elektryczną. Istnieją dwa główne typy agregatów: diesel i benzyna. Agregaty diesel są zazwyczaj bardziej wydajne i trwalsze, szczególnie w trudnych warunkach pracy, podczas gdy benzynowe są lżejsze i często tańsze w zakupie.

Co wpływa na zużycie paliwa?

Zużycie paliwa przez agregat prądotwórczy zależy od wielu czynników, w tym od mocy urządzenia, typu silnika i jego efektywności. Na przykład, większe agregaty o mocy 100 kW mogą zużywać znacznie więcej paliwa niż mniejsze modele 20 kW. Ponadto, starsze modele mogą być mniej efektywne paliwowo niż nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia.

Zużycie paliwa a moc agregatu

Uwaga, poniższe dane dotyczą agregatów prądotwórczych firmy HIMOINSA, które posiadamy w naszej ofercie.

Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem agregatu prądotwórczego koniecznie sprawdź naszą ofertę i cennik.

Agregat 12 kW

Agregat prądotwórczy o mocy 12 kW charakteryzuje się różnym zużyciem paliwa w zależności od obciążenia. W trybie ESP (Emergency Standby Power) zużycie wynosi 3,54 litra na godzinę. Przy pełnym obciążeniu (100% PRP – Prime Rated Power) spala 2,27 litra na godzinę, podczas gdy przy 75% obciążenia zużycie wzrasta do 2,51 litra na godzinę. Przy 50% obciążeniu zużycie spada do 1,83 litra na godzinę, a przy 25% obciążeniu jest najniższe i wynosi 1,18 litra na godzinę.

Agregat 15 kW

Dla agregatu o mocy 15 kW, zużycie paliwa w trybie ESP osiąga 5,3 litra na godzinę. Przy pełnym obciążeniu (100% PRP) zużycie paliwa wynosi 4,7 litra na godzinę. Przy 75% obciążenia spada do 3,7 litra na godzinę, a przy 50% obciążenia dalsze zmniejszenie do 2,3 litra na godzinę.

Agregat 20 kW

W przypadku agregatu o mocy 20 kW, zużycie paliwa w trybie ESP to 5,47 litra na godzinę. Przy pełnym obciążeniu (100% PRP) zużycie wynosi 4,95 litra na godzinę, przy 75% obciążenia spada do 3,75 litra, a przy 50% obciążenia wynosi 2,72 litra na godzinę.

Agregat 30 kW

Agregat prądotwórczy o mocy 30 kW zużywa w trybie ESP 8,53 litra na godzinę. Przy pełnym obciążeniu (100% PRP) zużycie paliwa wynosi 7,60 litra na godzinę, przy 75% obciążenia spada do 5,70 litra, a przy 50% obciążenia wynosi 4,05 litra na godzinę.

Agregat 40 kW

Dla agregatu o mocy 40 kW, zużycie paliwa w trybie ESP wynosi 10,74 litra na godzinę. Przy pełnym obciążeniu (100% PRP) zużycie to 9,16 litra na godzinę, przy 75% obciążenia spada do 6,94 litra, a przy 50% obciążenia wynosi 4,89 litra na godzinę.

Agregat 50 kW

Agregat o mocy 50 kW zużywa w trybie ESP 12,21 litra na godzinę. Przy pełnym obciążeniu (100% PRP) zużycie paliwa wynosi 11,27 litra na godzinę, przy 75% obciążenia spada do 8,61 litra, a przy 50% obciążenia wynosi 6,08 litra na godzinę.

Agregat 80 kW

W przypadku agregatu o mocy 80 kW, zużycie paliwa w trybie ESP to 21,2 litra na godzinę. Przy pełnym obciążeniu (100% PRP) zużycie wynosi 19,4 litra na godzinę, przy 80% obciążenia spada do 15,4 litra, a przy 50% obciążenia wynosi 9,6 litra na godzinę.

Agregat 100 kW

Agregat prądotwórczy o mocy 100 kW charakteryzuje się zużyciem paliwa w trybie ESP na poziomie 24,2 litra na godzinę. Przy pełnym obciążeniu (100% PRP) zużycie to 22,3 litra na godzinę, przy 80% obciążenia spada do 18,2 litra, a przy 50% obciążenia wynosi 11,9 litra na godzinę.

Jak obliczyć zużycie paliwa przez agregat prądotwórczy?

Zużycie paliwa można obliczyć, biorąc pod uwagę moc agregatu i jego efektywność. Na przykład, agregat o mocy 100 kW zużywający 20 litrów paliwa na godzinę przy pełnym obciążeniu, będzie miał zużycie paliwa na poziomie 0,2 litra na kWh. W przypadku agregatu o mocy 15 kW, zużycie paliwa może wynosić około 3-4 litry na godzinę, co daje zużycie około 0,2-0,27 litra na kWh.

agregat prądotwórczy ile pali - kjr supply

Agregaty o niskim zużyciu paliwa

Na rynku dostępne są modele agregatów, które są zaprojektowane do bycia bardziej efektywnymi paliwowo. Takie urządzenia często wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak elektroniczna kontrola silnika, aby zoptymalizować zużycie paliwa. Wybierając agregat, warto zwrócić uwagę na jego specyfikację techniczną i efektywność paliwową.

Minimalizowanie zużycia paliwa przez agregat

Aby zminimalizować zużycie paliwa, ważne jest regularne serwisowanie agregatu i utrzymanie go w dobrym stanie technicznym. Regularna konserwacja, tak jak czyszczenie filtrów powietrza i wymiana oleju, może znacząco wpłynąć na efektywność paliwową urządzenia. Ponadto, używanie agregatu zgodnie z zaleceniami producenta, w tym unikanie nadmiernego obciążenia, również przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Podsumowując, Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego i zrozumienie jego zużycia paliwa jest kluczowe dla efektywności kosztowej każdego projektu. Zarówno w kontekście zakupu, jak i wynajmu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę moc urządzenia, jego efektywność paliwową oraz koszty eksploatacyjne. Dzięki temu można znaleźć rozwiązanie, które najlepiej odpowiada potrzebom energetycznym i budżetowym projektu.

Często zadawane pytania

Ile zużywa agregat prądotwórczy diesel?

Zużycie zależy od mocy; model 20kVa zużywa około 2,72 litra na godzinę przy 50% obciążeniu.

Jaki lepszy agregat prądotwórczy diesel czy benzyna?

Diesel jest zazwyczaj bardziej wydajny paliwowo i trwalszy.

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego ile kW

Zalecana moc to około 20 kW do 30 kW.

Ile kosztuje 1 kWh z agregatu?

Koszt 1 kWh z agregatu zależy od ceny paliwa i wydajności agregatu, ale średnio wynosi około 1,25 zł.

Czy agregat 3 kW wystarczy do domu?

Agregat 3 kW może wystarczyć do zasilania podstawowych urządzeń domowych, ale może nie być odpowiedni dla większych urządzeń.

Czy można podłączyć telewizor do agregatu?

Tak, można podłączyć telewizor do agregatu, ale ważne jest, aby upewnić się, że moc agregatu jest wystarczająca i napięcie stabilne.

Jakie paliwo do agregatu 95 czy 98?

Większość agregatów benzynowych jest przystosowana do pracy na benzynie bezołowiowej 95.

Jak długo może chodzić agregat prądotwórczy?

Mały agregat prądotwórczy o pojemności zbiornika około 15-20 litrów i zużyciu paliwa około 2-3 litry na godzinę może pracować bez przerwy przez około 6-10 godzin.

Większy agregat prądotwórczy z zbiornikiem o pojemności 50 litrów, zużywający około 5 litrów paliwa na godzinę, może pracować bez przerwy przez około 10 godzin.

Wyślij do nas wiadomość!