19.03.2024, 00:30

Agregat prądotwórczy na budowę: jaki wybrać, ile kosztuje wynajem?

Agregat prądotwórczy na budowę zapewnienia ciągłość dostępu do energii elektrycznej na budowie jest kluczowe dla efektywności prac. Agregaty diesel, benzynowe i LPG oferują różne zalety, dostosowane do potrzeb budowy. Agregaty diesel są oszczędniejsze i popularne na placach budowy. Moc 15-25 kW zwykle wystarcza dla większości zadań.

Wynajem agregatu kosztuje od 70 zł za dobę do nawet 235 zł za mocniejsze modele. Diesel jest bardziej opłacalny od benzyny, zużywając znacznie mniej paliwa. Niezależność od głównej sieci energetycznej zwiększa efektywność prac budowlanych. Przyszłość agregatów kieruje się w stronę zrównoważonego rozwoju i wydajniejszego wykorzystania energii.

Potrzebujesz agregatu prądotwórczego na swój plac budowy? Skorzystaj z naszej oferty!

agregat prądotwórczy na budowę - wynajem agregatów kjr supply

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Wśród agregatów prądotwórczych wyróżniamy różne rodzaje zasilania, takie jak agregaty diesel, benzynowe i LPG.

Agregaty diesel charakteryzują się wyższą wydajnością i oszczędnością paliwa, co czyni je popularnym wyborem na placach budowy. Natomiast agregaty benzynowe oferują większą mobilność i łatwiejszy dostęp do paliwa, co jest korzystne w przypadku krótkotrwałych prac. Agregaty LPG są bardziej ekologiczne i mogą być preferowanym wyborem tam, gdzie istnieje ograniczenie emisji spalin.

Każdy rodzaj zasilania ma swoje zalety i może być odpowiednio dopasowany do konkretnych potrzeb budowy.

Jaka moc agregatu prądotwórczego na budowę?

W większości przypadków agregat o mocy od 15kW do 25kW powinien sprostać wszystkim zadaniom.

Na małych budowach, takich jak remont mieszkania, wystarczy agregat o mocy 3-5 kW. Dla średnich projektów, jak budowa domu jednorodzinnego, zaleca się agregat o mocy 10-20 kW. Natomiast dla większych przedsięwzięć, jak budowa biurowca czy hali magazynowej, konieczna może być moc sięgająca nawet ponad 100 kW.

Przykładowo, agregat o mocy 16 kW mógłby obsłużyć jednocześnie prace z wykorzystaniem wiertarki udarowej (600-800 W), szlifierki kątowej (od 600 do 3000 W) i jeśli będzie to konieczne małego masztu oświetleniowego (50-150 W).

Moc nominalna agregatu i zużycie paliwa

Moc nominalna agregatu prądotwórczego odnosi się do maksymalnej mocy, jaką może dostarczyć podczas długotrwałej pracy. Przykładowo, agregat o mocy 15 kW może obsłużyć różnorodne narzędzia budowlane, zachowując odpowiednie zapasy mocy. Dla tego agregatu, zalecane obciążenie to około 75-80% jego mocy nominalnej, co pozwala na optymalne wykorzystanie oraz minimalizuje ryzyko przeciążenia.

Warto również zwrócić uwagę na stosunek obciążenia do zużycia paliwa. Przykładowo, dla agregatu 15 kW, zużycie paliwa przy 75% obciążenia wynosi około 3,7 litra na godzinę, co stanowi istotny czynnik przy ocenie kosztów eksploatacji.

Ile kosztuje wynajem agregatu na budowę?

Od 70zł za dobę za agregat o mocy 16kW, przez 115zł za dobę za agregat o mocy 50kW, do nawet 235zł za dobę za agregat o mocy 160kW.

Cena wynajmu agregatu prądotwórczego zależy głównie od jego mocy oraz czasu trwania najmu. Na przykładzie naszej oferty, agregat o mocy 20KVA/16,0kW oferuje najtańsze rozwiązanie, z ceną za dobę od 70 zł. Natomiast agregat o mocy 200KVA/160KW jest najdroższym wyborem, kosztującym od 235 zł za dobę.

Dla klientów poszukujących rozwiązania pośredniego, warto rozważyć agregat o mocy 63KVA/50,4KW, którego cena za dobę zaczyna się od 115 zł. Przy wyborze agregatu warto wziąć pod uwagę zarówno jego moc, jak i koszt wynajmu, aby znaleźć optymalne rozwiązanie dla danej budowy.

Sprawdź nasz cennik wynajmu agregatów prądotwórczych

agregarty prądotwórcze na wynajem kjr

Diesel czy benzyna: agregat na jakie paliwo wybrać?

Choć na rynku dostępne są agregaty z silnikiem zasilanym benzyną, to te z silnikiem Diesla stanowią bardziej oszczędne rozwiązanie. Agregaty Diesla zużywają średnio 3.5 razy mniej paliwa niż ich odpowiedniki z silnikiem benzynowym o tej samej mocy. Dla projektów budowlanych o napiętym budżecie, takie oszczędności mogą być istotne.

Przykładowo, agregat o mocy 16 kW z silnikiem Diesla zużywa jedynie 3,7 litra paliwa na godzinę przy obciążeniu wynoszącym 75%. W porównaniu, agregat benzynowy zużywa około 13,6 litra benzyny na godzinę pracy.

Przyjęta cena diesla na poziomie 6,70 zł za litr oznacza, że dzienny koszt pracy (8 godzin) agregatu z silnikiem Diesla wynosi około 156,79 zł. Natomiast praca generatora z silnikiem benzynowym, przy cenie benzyny 6,45 zł za litr, w tym samym okresie będzie nas kosztować około 234,52 zł.

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie agregatu prądotwórczego na budowę, warto wziąć pod uwagę zarówno koszty eksploatacji, jak i korzyści wynikające z długoterminowego użytkowania.

Jakie zalety ma stosowania agregatu prądotwórczego na budowie?

Korzystanie z agregatu prądotwórczego na placu budowy eliminuje konieczność podłączania się do głównej sieci energetycznej, co jest szczególnie korzystne podczas budowy domów jednorodzinnych na terenach o słabo rozwiniętej infrastrukturze.

Ta niezależność zapewnia ciągłość pracy bez względu na ewentualne przerwy w dostawie energii, oszczędzając czas i pieniądze. Ponadto, zapewnienie niezawodnego źródła energii przekłada się na zwiększoną efektywność prac budowlanych, co sprzyja terminowej realizacji projektu.

Przyszłość agregatów prądotwórczych na budowie

Trendy w rozwoju technologii agregatów prądotwórczych skupiają się na dążeniu do większej efektywności oraz zrównoważonego rozwoju. Wsparcie ze strony producentów obejmuje rozwój agregatów zasilanych alternatywnymi źródłami energii, jak energia słoneczna czy wiatrowa, co może znacząco zredukować emisję szkodliwych substancji.

Innowacje w silnikach spalinowych prowadzą do oszczędniejszego zużycia paliwa, co staje się istotne nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale także w kontekście ochrony środowiska. Przyszłość agregatów prądotwórczych na budowie kształtuje się w kierunku bardziej zrównoważonego i efektywnego wykorzystania energii, co przyczynia się do poprawy jakości i efektywności prac budowlanych.

Dodatkowo, niezależność od głównej sieci energetycznej, dzięki korzystaniu z agregatów, może stać się jeszcze bardziej atrakcyjna w kontekście przyszłych projektów budowlanych.

Wyślij do nas wiadomość!