23.12.2023, 21:43

Agregat prądotwórczy: Kupno czy wynajem?

Rozważając zakup czy wynajem agregatu prądotwórczego, stajemy przed istotnym wyborem. Agregat prądotwórczy to niezbędne urządzenie w wielu sytuacjach, od zapewnienia mocy w trakcie przerw w dostawie prądu, po wsparcie dla wydarzeń plenerowych czy prac budowlanych. Ale jaką opcję wybrać? Czy lepiej zainwestować w własny sprzęt, czy może wygodniej jest wynająć urządzenie na określony czas?

Zobacz: Cennik wynajmy agregatów prądotwórczych w KJR Supply

agregat_prądotwórczy wynajem czy zakup kjr supply

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy, inaczej generator, to urządzenie zdolne do konwersji energii mechanicznej, często pochodzącej z silnika spalinowego, na energię elektryczną. Jest nieocenionym rozwiązaniem tam, gdzie dostęp do stałego źródła zasilania jest utrudniony lub niemożliwy, jak na odległych budowach, w terenach pozbawionych infrastruktury elektrycznej, czy w sytuacjach awaryjnych.

Typowe zastosowania agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze znajdują szerokie zastosowanie w różnych sektorach. W budownictwie, są niezbędne do zasilania maszyn i urządzeń na placach budowy, gdzie często brak jest dostępu do sieci. W branży eventowej, zapewniają nieprzerwane zasilanie dla sprzętu dźwiękowego, oświetlenia, czy systemów komunikacyjnych. W rolnictwie, agregaty mogą zasilać maszyny do obróbki ziemi, systemy nawadniające, czy urządzenia do przechowywania plonów. W domach prywatnych, zwłaszcza w obszarach podatnych na częste przerwy w dostawie prądu, służą jako niezawodne źródło zasilania awaryjnego.

Wynajem agregatu prądotwórczego – wady i zalety?

Zalety

 • Elastyczność
 • Brak konieczności konserwacji
 • Dostęp do nowych modeli
 • Tanie rozwiązanie krótkoterminowe

Wynajem agregatu prądotwórczego to doskonała opcja dla tych, którzy szukają elastyczności oraz chcą uniknąć długoterminowych zobowiązań. Jest to szczególnie korzystne w przypadku krótkotrwałych projektów, takich jak wydarzenia specjalne, budowy tymczasowe, czy prace remontowe, gdzie potrzeba krótkoterminowego dostępu do źródła energii.

Wypożyczenie sprzętu eliminuje również konieczność zajmowania się jego konserwacją i przechowywaniem, co może być dużym obciążeniem, zwłaszcza dla mniejszych firm lub osób prywatnych. Dzięki wynajmowi, masz również dostęp do najnowszych modeli agregatów, co może być nieosiągalne przy zakupie ze względu na wysokie koszty.

Wady

Jednakże, wynajem agregatu prądotwórczego może mieć również swoje wady. Pomimo niższych kosztów początkowych, długoterminowo wynajem może okazać się kosztowniejszy, szczególnie jeśli sprzęt jest potrzebny regularnie. Dodatkowo, w szczególnie zapracowanych okresach lub podczas sezonowych szczytów, może pojawić się problem z dostępnością wymaganego modelu lub mocy agregatu.

Oznacza to, że w krytycznych momentach możesz nie mieć dostępu do niezbędnego sprzętu, co może wpłynąć na przebieg i efektywność planowanych działań. Wynajem wymaga również zrozumienia i akceptacji warunków umowy najmu, które mogą zawierać różne ograniczenia lub dodatkowe opłaty.

agregat prądotwórczy wynajem czy zakup

Zakup agregatu – wady i zalety?

Kupno agregatu prądotwórczego to długoterminowa inwestycja. Posiadając własny sprzęt, masz pewność dostępu do niego w każdej sytuacji. Długoterminowo, może to być także oszczędniejsze rozwiązanie niż wynajem.

Z minusów natomiast można wskazać przede wszystkim wysoki koszt zakupu samego sprzętu, który może wynieść od 3 000 złotych za małe jednostki. Następnie dochodzą koszty utrzymania, ewentualne koszty transportu i naprawa lub części zamienne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 • Moc urządzenia
 • Typ paliwa
 • Poziom hałasu
 • Zastosowanie

Przede wszystkim, zastanów się nad mocą urządzenia – powinna ona być dostosowana do Twoich potrzeb. Ważny jest też typ paliwa, który wpływa na koszty eksploatacji i dostępność. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest poziom hałasu, szczególnie jeśli planujesz używać agregatu w obszarach mieszkalnych lub na eventach. Ostatecznie, warto szukać opinii i doświadczeń innych użytkowników, co może pomóc w podjęciu najlepszej decyzji. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego modelu zależy od Twoich indywidualnych potrzeb – to co jest idealne dla innych, może nie być najlepsze dla Ciebie.

Zobacz też: Jaki agregat wynająć: Wybór idealnego agregatu prądotwórczego

Jakie są rzeczywiste koszty wynajmu agregatu?

Przede wszystkim należy zapoznać się z ofertą wynajmu agregatów prądotwórczych wybranej firmy. Przykładowe koszty, które mogą występować to:

 • Transport agregatu
 • Paliwo
 • Kaucja wynajmu sprzętu

Warto pamiętać, że każda firma może posiadać różne warunki wynajmu swojego sprzętu. Zrób szczegółową kalkulację kosztów zakupu i eksploatacji agregatu w porównaniu z kosztami wynajmu. W niektórych przypadkach, kupno może się okazać bardziej ekonomiczne, szczególnie przy długoterminowym użyciu.

Podsumowując: Kupno czy wynajem agregatu prądotwórczego to decyzja, która powinna być podjęta po dokładnej analizie Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Ważne jest, aby rozważyć zarówno krótko-, jak i długoterminowe aspekty tej decyzji.

Wyślij do nas wiadomość!