27.10.2023, 00:10

Agregat prądotwórczy Diesel czy Benzyna? Jak dobrać zasilanie awaryjne

Agregaty prądotwórcze na benzynę są mobilne i łatwe w uruchamianiu, idealne do użytku domowego i rekreacyjnego. Jednak ich eksploatacja jest droższa, a emisje gazów wyższe. Agregaty na diesel są bardziej wydajne i trwałe, lepsze do zastosowań przemysłowych, lecz droższe w zakupie. Wynajęcie agregatów prądotwórczych w KJR Supply kosztuje już od 70 zł za dobę.

Jeśli szukasz agregatu na wynajem to koniecznie rozważ sprawdzenie naszej oferty

agregat prądotwórczy diesel a benzyna - kjrsupply

Różnice w działaniu

Różnice w działaniu agregatów prądotwórczych na benzynę i diesel wynikają głównie z zastosowania różnych rodzajów silników oraz paliw. Silniki benzynowe stosowane w agregatach na benzynę spalają mieszankę benzyny i powietrza, co powoduje eksplozję, generującą energię.

Natomiast silniki wysokoprężne w agregatach na diesel działają na zasadzie sprężania i samozapłonu oleju napędowego, co pozwala na efektywną konwersję energii cieplnej w energię mechaniczną. Te fundamentalne różnice wpływają na osiągi, trwałość i koszty eksploatacji obu rodzajów agregatów.

Zalety i Wady

Agregaty na benzynę oferują użytkownikom łatwiejsze uruchamianie oraz są zazwyczaj tańsze w zakupie, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Dodatkowo, ich lekka konstrukcja zapewnia większą mobilność. Niestety, ich eksploatacja może być kosztowniejsza, a emisje gazów szkodliwych dla środowiska są wyższe w porównaniu do agregatów na diesel.

Z drugiej strony, agregaty na diesel charakteryzują się większą wydajnością paliwa, dłuższym czasem pracy i wyższą trwałością, co sprawia, że są bardziej odpowiednie do zastosowań o większych wymaganiach.

Niemniej jednak, ich wyższy koszt zakupu oraz problemy z uruchamianiem w zimowych warunkach mogą stanowić wyzwanie dla niektórych użytkowników. Każda z tych zalet i wad powinna być uwzględniona przy wyborze odpowiedniego agregatu do konkretnego zastosowania.

Porównanie kosztów utrzymania

Koszty eksploatacji agregatów prądotwórczych na benzynę i diesel różnią się znacząco. Przyjmując cenę paliwa benzynowego na poziomie 6,60 zł za litr, a oleju napędowego na poziomie 6,75 zł za litr, można oszacować różnice w kosztach.

Dla agregatu o mocy 15 kW na benzynę, przy pełnym obciążeniu (100% PRP) zużywa około 4,7 litra na godzinę, co daje koszt około 31,02 zł za 8 godzin pracy. Natomiast agregat na diesel tej samej mocy zużywa około 4,95 litra na godzinę, co daje koszt około 33,41 zł za 8 godzin pracy.

Dla agregatu o mocy 20 kW na benzynę, przy pełnym obciążeniu zużywa około 4,7 litra na godzinę, co daje koszt około 31,02 zł za 8 godzin pracy. Natomiast agregat na diesel tej samej mocy zużywa około 4,95 litra na godzinę, co daje koszt około 33,41 zł za 8 godzin pracy.

Dla agregatu o mocy 50 kW na benzynę, przy pełnym obciążeniu zużywa około 11,27 litra na godzinę, co daje koszt około 74,42 zł za 8 godzin pracy. Natomiast agregat na diesel tej samej mocy zużywa około 11,27 litra na godzinę, co daje koszt około 76,10 zł za 8 godzin pracy.

Dla każdego agregatu należy również wziąć pod uwagę ewentualne koszty wynajmu, które mogą różnić się w zależności od lokalizacji i dostępności.

Czytaj dalej: Zużycie paliwa agregatu prądotwórczego

Zastosowania

Agregaty na benzynę są idealne do użytku domowego, rekreacyjnego i w przemyśle lekkim, gdzie istotne są mobilność i prostota obsługi. Ich lekka konstrukcja oraz łatwość w uruchamianiu sprawiają, że są wyborem popularnym w takich środowiskach.

Z kolei agregaty na diesel są preferowane w przemyśle ciężkim, budownictwie oraz rolnictwie, gdzie wymagany jest długi czas pracy i wysoka wytrzymałość. Dzięki większej trwałości oraz efektywności paliwa, stanowią niezastąpione narzędzie w zastosowaniach wymagających intensywnego użytkowania przez długi okres czasu.

Odpowiedni dobór agregatu do konkretnego zastosowania zapewni optymalną wydajność i efektywność pracy.

Wybór właściwego rozwiązania

Wybór odpowiedniego rodzaju agregatu prądotwórczego, czy to na benzynę czy na diesel, powinien być dokonywany na podstawie konkretnych potrzeb użytkownika oraz warunków, w jakich będzie używany. W sytuacjach, gdzie priorytetem są krótkotrwałe potrzeby oraz mobilność, agregaty na benzynę mogą okazać się lepszym wyborem, ze względu na łatwość uruchamiania i przemieszczania.

Natomiast do zadań wymagających ciągłej pracy przez dłuższy czas, zwłaszcza w warunkach przemysłowych lub budowlanych, bardziej odpowiednie będą agregaty na diesel. Ważne jest, aby brać pod uwagę specyfikę użytkowania i kierować się długoterminowymi korzyściami oraz efektywnością w wyborze właściwego rozwiązania.

Wybór agregatu prądotwórczego stanowi istotną decyzję, mającą wpływ na efektywność i koszty użytkowania. Porównanie agregatów na benzynę i diesel pozwala zrozumieć ich zalety i wady, umożliwiając świadomy wybór zgodny z potrzebami użytkownika oraz specyfiką zastosowania. Perspektywy rozwoju technologii agregatów prądotwórczych kładą nacisk na dalszą optymalizację wydajności, ekologiczność i niezawodność obu rodzajów urządzeń.

Wyślij do nas wiadomość!