11.03.2023, 12:49

Jak wyciszyć agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy na wynajem to urządzenie, którego praca jest bardzo potrzebna, jednak może również być pod pewnym względem uciążliwa. Nie da się ukryć, że generatory prądu są sprzętami dość głośnymi, dlatego prędzej czy później ich użytkownicy chcą znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wyciszyć agregat prądotwórczy. 

Postaramy się dziś podpowiedzieć kilka metod, które pozwolą zredukować hałas generatora i uczynić korzystanie z niego bardziej komfortowym.

Zbyt duży poziom hałasu – dlaczego jest uciążliwy?

Na początku warto przybliżyć definicję hałasu i wyjaśnić, dlaczego uważa się go za tak szkodliwy. Mianem hałasu określane są niechciane dźwięki, które są odbierane jako uciążliwe, przeszkadzające i drażniące. 

Wysoki poziom hałasu nie tylko więc wpływa negatywnie na samopoczucie ozdoby przebywającej w głośnym środowisku, ale wręcz szkodzi jej zdrowiu. 

W przypadku gdy przekracza wartość 35 dB., zaczyna stanowić obciążenie dla układu nerwowego i wywołuje objawy takie jak upośledzenie funkcji poznawczych, rozdrażnienie czy problemy ze snem. 

Jeżeli zaś wartość poziomu hałasu zaczyna przekraczać 85 dB., sprawa robi się jeszcze poważniejsza, ponieważ może dojść nawet do uszkodzenia słuchu. 

Jak zmierzyć poziom hałasu generatora prądotwórczego?

Jak widać, hałas i jego natężenie to zagadnienia poważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Niektóre urządzenia generują jednak hałas podczas swojej pracy, a nie zawsze można z używania ich po prostu zrezygnować. 

Nie inaczej jest w przypadku agregatów, których głośność działania może zacząć naprawdę przeszkadzać. W takiej sytuacji należy zastanowić się, jak wyciszyć agregat prądotwórczy do akceptowalnego poziomu. 

Pierwszym krokiem może być samo zmierzenie poziomu hałasu. W tym celu należy sięgnąć po sprzęt, który zmierzy decybele akustyczne. Skorzystanie z jednego z takich urządzeń pozwoli ocenić, w jakim stopniu generowane przez konkretny agregat prądotwórczy drgania, wibracje i dźwięki mogą być obciążające dla zdrowia przebywających w pobliżu osób. 

Wyciszenie agregatu prądotwórczego – jak to zrobić?

Zdecydowanie dobrą wiadomością dla pracowników zakładów przemysłowych i innych osób przebywających na co dzień w pomieszczeniu z działającymi agregatami jest fakt, że istnieje kilka metod, które pozwalają zminimalizować poziom hałasu agregatu. 

Nie trzeba więc zupełnie rezygnować z tego typu sprzętu, a jedynie podjąć kroki, aby hałas, który wywołuje jego praca, stał się mniej uciążliwy. 

Można to zrobić m.in. inwestując w tłumik. Jest to sprzęt obniżający emisję hałasu, który działa bardzo podobnie, jak tłumik montowany w samochodach osobowych. Co ważne, tłumiki nie mają negatywnego wpływu na wydajność pracy agregatów. 

Inny sposób, by zminimalizować ilość drgań, a wraz z nim również generowany hałas w przypadku agregatów to postawienie swojego agregatu prądotwórczego na specjalnej macie. Rozwiązanie to możemy znać z naszych domów, gdzie podobne maty wykorzystuje się do domowych urządzeń takich, jak pralka, które również generują uciążliwe drgania i wibracje. 

To prosta metoda na zredukowanie obciążenia hałasem, należy pamiętać jednak, że przedstawione powyżej rozwiązania wymagają dodatkowych nakładów finansowych. 

Sprawdź co można można podłączyć do agregatu prądotwórczego?

Wyciszenie agregatu – obudowa akustyczna

Tłumik, który pomaga wyciszyć dźwięki emitowane przez silnik sprzętu, jakim jest agregat prądotwórczy oraz maty stawiane pod urządzeniem to nie jedyny sposób na wyciszenie generatora. Można spróbować wygłuszyć urządzenie mechanicznie, umieszczając je wewnątrz obudowy. 

Należy sprawdzić oczywiście, czy agregaty z silnikiem spalinowym mają zapewniony odpowiedni obieg powietrza i odprowadzania spalin. Obudowę taką można wykonać z różnych materiałów. Najprostsza obudowa powstanie z płyty pilśniowej, choć o wiele trwalsze będą obudowy stworzone np. z kontenerów. 

Skorzystanie z obudowy akustycznej również wiąże się oczywiście z nakładami finansowymi, jednak zdecydowanie warto ponieść tę inwestycję, aby nasze urządzenie pracowało w cichszy, a przede wszystkim bezpieczniejszy dla zdrowia sposób. 

Zredukowanie poziomu hałasu za pomocą zmiany lokalizacji. Gdzie ustawić agregat? 

Wykonanie izolacji akustycznej w formie obudowy to często stosowany sposób na wyciszenie agregatów. Dzięki nim dźwięk emitowany podczas pracy agregatu jest zdecydowanie mniej uciążliwy. 

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że istnieje znacznie prostsza metoda na to, aby nasz agregat prądotwórczy mniej nam przeszkadzał. Na głośność sprzętu wpływa bowiem również lokalizacja generatora. Zmiana miejsca ustawienia generatora prądu na takie gdzie rzadziej przebywają ludzie (np. garaż), sprawi, że dźwięk emitowany przez agregat będzie o wiele mniej słyszalny. 

Należy oczywiście pamiętać, aby zapewnić odpowiedni obieg spalin, czy też zwrócić uwagę na zabezpieczenie danego miejsca przed dostępem dzieci i innych osób nieuprawnionych. Ważna jest też ochrona przed warunkami atmosferycznymi, czy też to, by łatwo można było wlać do agregatów potrzebne paliwo. 

Przy spełnieniu jednak tych warunków, warto rozważyć zmianę miejsca umieszczenia agregatu, zanim zacznie się poszukiwać innych sposobów na jego wyciszenie. 

Ciche agregaty prądotwórcze – jeszcze łatwiej obniż poziom hałasu

Korzystanie z agregatu jako źródła zasilania to popularne i bardzo wygodne rozwiązanie. Agregat jest w stanie wyprodukować prąd w wielu sytuacjach awaryjnych i zapobiec chociażby wstrzymaniu produkcji w zakładach przemysłowych. 

Nie wszędzie jednak potrzebny jest duży agregat, którego moc jest wprawdzie większa od mniejszych modeli, ale również większy będzie poziom hałasu przez niego emitowany. Być może warto więc rozważyć poszukanie na rynku agregatu, którego maksymalny poziom głośności to 75 dB. Obecnie coraz więcej producentów, sklepów oraz wypożyczalni dysponuje tego typu modelami. Cichy agregat prądotwórczy sprawdzi się nawet w domu, mieszkaniu lub w biurze. 

Jeśli natomiast urządzenie tego typu ma zbyt małą moc, co może się zdarzyć w dużych zakładach przemysłowych, polecamy skorzystać z porad opisanych w poprzednich akapitach, które na pewno okażą się przydatne. 

Wyślij do nas wiadomość!