11.03.2023, 13:19

Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego? Podpowiadamy

Posiadanie agregatu prądotwórczego w domu, zakładzie pracy czy na działce to najlepsze rozwiązanie, by zabezpieczyć się na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej. Warto jednak wiedzieć, jak z niego poprawnie korzystać, m.in. co można podłączyć do agregatu prądotwórczego. 

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak używać generatora prądu w sposób w pełni bezpieczny i zapewniający maksymalną wydajność pracy.

Agregat prądotwórczy – jak działa?

Agregaty prądotwórcze należą do urządzeń elektroenergetycznych. Zbudowane są z prądnicy i rozdzielnicy elektrycznej oraz wyposażone w silnik spalinowy lub silniki benzynowe (choć występują również modele z silnikami diesla lub na gaz płynny). Są więc w stanie w całkowicie autonomiczny sposób wytworzyć energię elektryczną i mogą stanowić niezależne źródło zasilania. Na określenie agregatu prądotwórczego używa się więc czasem również sformułowania „generator prądu”. 

Do agregatu można więc podłączyć różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. W zależności od tego ile wynosi moc agregatu prądotwórczego, można stosować go zarówno do użytku domowego, jak i podłączać o wiele bardziej zaawansowane maszyny budowlane, na przykład betoniarki.

Gdzie wykorzystywane są najczęściej agregaty prądotwórcze?

Agregat prądotwórczy stanowi samodzielne źródło prądu i dlatego może być używany wszędzie tam, gdzie brak jest stałych źródeł zasilania. Najczęściej agregaty prądotwórcze są traktowane jako zabezpieczenie na wypadek przerwy w dostawie prądu. 

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach bez prądu bardzo ciężko funkcjonować i to zarówno w zakładach przemysłowych, jak i domach. Energia elektryczna jest potrzebna już nie tylko, by uruchomić komputer, ale nierzadko również po to, aby coś ugotować lub ogrzać mieszkanie. 

Z tego względu nawet małym gospodarstwom domowym poleca się zaopatrzyć w mały agregat prądotwórczy o mniejszej mocy. Generatory prądu bywają również stosowane jako źródła zasilania dla urządzeń o dużej mocy, dzięki czemu unika się nadmiernego obciążenia sieci energetycznej i związanych z tym awarii. Każdy agregat posiada gniazdka do podłączenia sprzętów, jednak w przypadku agregatu o dużej mocy możliwe jest również wykonanie przyłącza w formie stałej, a więc bez możliwości rozłączania.

Rodzaje generatorów wytwarzających energię elektryczną

Agregaty prądotwórcze są używane naprawdę na szeroką skalę. Korzysta się z nich zarówno w domach prywatnych, jak i np. na łódkach pozbawionych własnego źródła zasilania. Nie każdy jednak rodzaj agregatu prądotwórczego będzie tak samo dobrze sprawdzał się w każdych warunkach. Warto zastanowić się, jakiego rodzaju generator prądu najlepiej odpowiada naszym potrzebom. 

Wyróżniamy następujące agregaty:

  • Agregaty jednofazowe
  • Agregaty trójfazowe
  • Agregaty uniwersalne

Urządzenia jednofazowe wytwarzają prąd jednofazowy o napięciu 230 V. Świetnie nadają się więc do urządzeń elektrycznych stosowanych na co dzień w domu. 

Generatory prądu trójfazowe wytwarzają natomiast prąd trójfazowy 3 x 400 V, a więc korzysta się z nich przede wszystkim na placach budowy, w optymalny sposób wykorzystując ich moc. 

Oprócz jednofazowych i trójfazowych urządzeń istnieją również agregaty uniwersalne, które posiadają oba rodzaje gniazdek.

Agregat prądotwórczy jednofazowy – co można podłączyć?

Odpowiedź na pytanie, co można podłączyć do agregatu prądotwórczego, w pewien sposób nasuwa się więc sama. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj i moc agregatu prądotwórczego. 

Agregat prądotwórczy trójfazowy umożliwia zasilanie w energię elektryczną urządzeń o dużej mocy, takich jak elektronarzędzia, urządzenia grzewcze (np. pompy ciepła) czy urządzenia przemysłowe. 

Jeśli natomiast masz do czynienia z agregatem prądotwórczym nienależącym do kategorii trójfazowych, należy korzystać wyłącznie z urządzeń elektrycznych, które można podłączyć do gniazda 230 V.

Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego trójfazowego?

Budowa i moc agregatu z kategorii „agregaty trójfazowe” spokojnie pozwoli więc na dostarczenie energii elektrycznej do maszyn budowlanych, bojlerów, osuszaczy powietrza czy trójfazowych kuchenek elektrycznych. 

W gospodarstwie domowym również bywa przydatny, m.in. do takiego właśnie agregatu podłączysz płytę indukcyjną. Agregat prądotwórczy trójfazowy jest więc często traktowany jako awaryjne zasilanie w domach czy dużych warsztatach.

Sprzęty używane w gospodarstwie domowym – jakie można podłączyć do agregatu prądotwórczego?

Jeżeli posiadasz jedynie agregat prądotwórczy jednofazowy, jego moc pozwoli Ci na korzystanie z większości sprzętów podłączonych na co dzień do instalacji domowej. Są to więc urządzenia elektryczne takie jak czajnik elektryczny, sprzęt RTV (m.in. telewizor), komputer, mikrofalówka, suszarka bębnowa. Zanim jednak zdecydujesz się podłączyć do agregatu telewizor czy komputer sprawdź, czy jest on wyposażony w stabilizację napięcia.

Sprawdź Jak wyciszyć agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy na budowie

Agregat prądotwórczy to nieoceniony sprzęt na budowie. Wśród urządzeń, którym jest w stanie zapewnić alternatywne zasilanie, znajdują się takie urządzenia jak maszyny do cięcia, spawarki, betoniarki czy urządzenia grzewcze. Zapewniają oświetlenie czy klimatyzację również wtedy, gdy dojdzie do awarii sieci energetycznej. 

Czego lepiej nie podłączać do agregatu?

Czy do agregatu prądotwórczego podłączone mogą być wszystkie urządzenia elektryczne? Co do zasady tak, należy jednak wyraźnie sprawdzić, jakiego rodzaju agregat prądotwórczy posiadamy, jaka jest jego moc i jakie oznaczenia wyszczególnione zostały na sprzęcie. Warto też dowiedzieć się, czy nasz generator został wyposażony w stabilizator napięcia, czy może nie. 

Od razu po uruchomieniu agregatu nie decydujmy się więc na podłączenie do niego żadnych urządzeń, nim wyraźnie nie upewnimy się (np. zapoznając z instrukcją do danego modelu), że jest on w stanie zapewnić odpowiedni pobór mocy dla tego rodzaju urządzeń.  

Nie wszystkie sprzęty można też podłączyć pod agregat w tym samym czasie. To, ile urządzeń naraz obsłuży agregat, zależy od jego mocy. Większa moc pozwala skorzystać z różnych sprzętów naraz. Informacji o mocy znamionowej należy szukać na tabliczce znamionowej przytwierdzonej do obudowy urządzenia. 

Jaki agregat prądotwórczy wybrać, by móc do niego podłączyć jak najwięcej rodzajów urządzeń?

Zarówno agregat prądotwórczy typu jednofazowego, jak i sprzęt trójfazowy podlega pewnym ograniczeniom. Nie wszystkie rodzaje urządzeń będzie można podłączyć do każdego agregatu. Jeśli zależy nam na używaniu agregatu zarówno w przypadku urządzeń gospodarstwa domowego, których pobór mocy jest niewielki, jak i chcemy móc podłączyć do niego ciężki sprzęt budowlany, możemy zdecydować się na wersje dual, czyli agregaty uniwersalne. Należy jedynie pamiętać, aby każde z urządzeń podłączać do odpowiedniego gniazdka. 

Stabilizator napięcia – dlaczego warto go mieć?

Stabilizator napięcia pozwala dostarczyć do poszczególnych sprzętów prąd o stałej mocy. Chroni więc przed szkodliwymi wahaniami napięcia, które mogłyby uszkodzić niektóre urządzenia. Stabilizacja napięcia jest wręcz konieczna, by niektóre sprzęty, takie jak telewizory, komputery i lodówki mogły działać prawidłowo. Są one wyjątkowo wrażliwe na skoki napięcia, dlatego tak ważne, aby agregat nie tylko posiadał odpowiednią moc, ale i zabezpieczenie przed tego typu zdarzeniami. 

Gdzie znaleźć agregat prądotwórczy?

Zdecydowanie warto więc posiadać w domu lub biurze agregat prądotwórczy. Obecnie tego typu sprzęt można nabyć drogą kupna lub wypożyczyć. 

Wynajem agregatów to świetne rozwiązanie w przypadku nagłych awarii, pozwala też ograniczyć koszty, gdyż nie trzeba wtedy martwić się serwisowaniem, a za agregat płacimy wyłącznie, gdy faktycznie z niego korzystamy. 

Renomowana wypożyczalnia będzie też współpracować z producentami sprzętu najwyższej jakości, a w razie potrzeby doradzi, jaki agregat najlepiej się sprawdzi w danym przypadku. 

Co można podłączyć do agregatu prądotwórczego – podsumowanie 

Agregaty prądotwórcze różnią się między sobą rodzajem, budową, typem silnika czy rodzajem rozruchu (mamy możliwość rozruchu ręcznego, zdalnego i automatycznego). Wszystkie jednak łączy fakt bycia świetnym alternatywnym źródłem zasilania dla wielu urządzeń korzystających z energii elektrycznej. Polecamy więc skorzystanie w razie potrzeby z generatora prądu, jednak zawsze mając na uwadze, jakie rodzaje sprzętów można do niego bezpiecznie podłączyć. 

Wyślij do nas wiadomość!