25.05.2023, 17:46

Jak zbudowany jest agregat prądotwórczy? Zobacz jak wygląda konstrukcja agregatu.

Agregat jest kompletnym zespołem urządzeń, które generują energię elektryczną. Składa się z silnika, alternatora, układu chłodzenia, układu paliwowego i układu wydechowego. Silnik napędza alternator, który przekształca mechaniczną energię w energię elektryczną. Układ chłodzenia odprowadza ciepło, a układ paliwowy dostarcza paliwo.

Agregaty są szeroko stosowane do zapewnienia zasilania w miejscach, gdzie brakuje sieci elektroenergetycznej lub w przypadku awaryjnych sytuacji. W tym artykule omówimy skład i konstrukcję agregatu oraz jego zastosowania.

Jesteś zainteresowany wynajmem agregatu? Jeśli tak zobacz naszą ofertę już dzisiaj!

Budowa agregatu, z czego składa się agregat prądotwórczy

Silnik

Agregat składa się przede wszystkim z silnika, która sprawia, że cały system funkcjonuje. Istnieją dwa rodzaje silników: spalinowy, który działa na benzynę, olej napędowy lub gaz, oraz elektryczny.

Specyfikacja mocy mówi nam, ile energii jest w stanie wyprodukować ten silnik. Wybór rodzaju paliwa, takiego jak benzyna, diesel lub gaz, ma wpływ na to, jak dobrze generator będzie pracował i jak dużo energii będzie mógł wytworzyć. To wszystko ma znaczenie, ponieważ chcemy mieć pewność, że agregat będzie działał sprawnie i dostarczy nam potrzebną energię w razie potrzeby.

Alternator

Alternator to część agregatu, która zamienia energię od silnika na energię elektryczną. Można powiedzieć, że jest jak mała elektrownia w agregacie. Specyfikacja mocy mówi nam, jak dużo energii elektrycznej może dostarczyć. To ważne, aby znać maksymalną ilość energii, jaką agregat może wygenerować.

Również istotne jest określenie typu generowanej energii, czyli napięcia i częstotliwości. Te wartości mają znaczenie, ponieważ różne urządzenia potrzebują różnych napięć i częstotliwości, aby działać poprawnie. Dlatego specyfikacja agregatu zawiera te informacje.

Układ chłodzenia

Układ chłodzenia jest bardzo ważny dla agregatu, ponieważ pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę silnika i alternatora. W specyfikacji chłodzenia znajdują się informacje dotyczące rodzaju używanego chłodziwa oraz sposobu odprowadzania ciepła.

Może to być np. powietrze lub specjalny płyn chłodzący. Dzięki temu układowi agregat może pracować w optymalnych warunkach i uniknąć przegrzewania się, co może prowadzić do uszkodzeń.

Układ paliwowy

Układ paliwowy w agregacie jest odpowiedzialny za dostarczanie właściwego paliwa do silnika. Składa się z opisanej jednostki oraz określonego rodzaju paliwa, takiego jak benzyna, diesel czy gaz. To ważne, aby zapewnić odpowiedni przepływ paliwa, aby agregat działał wydajnie i niezawodnie.

Układ wydechowy

Układ wydechowy agregatu to system, który usuwa spaliny powstające w silniku. Ważne jest, aby ten system był skuteczny i minimalizował negatywny wpływ na środowisko. Specyfikacja układu wydechowego obejmuje informacje dotyczące emisji spalin i głośności. Dzięki temu można ocenić, jak czysto i cicho działa agregat. Właściwie zaprojektowany układ wydechowy pomaga w optymalnym działaniu agregatu i dba o nasze środowisko.

konstrukcja agregatu thumbnail

Moc agregatu prądotwórczego (kw)

Wymagana moc wyjściowa

W specyfikacji agregatu znajduje się ważna informacja o mocy wyjściowej. To po prostu określa, ile energii elektrycznej agregat może dostarczyć. To istotne, gdy potrzebujesz pewnej ilości prądu do działania różnych urządzeń. Przy wyborze agregatu dobrze jest sprawdzić tę wartość, aby upewnić się, że będzie on odpowiedni do twoich potrzeb.

Moc znamionowa

Moc znamionowa agregatu to stabilna i trwała moc, którą agregat może dostarczać przez dłuższy czas bez problemów technicznych. To ważne kryterium, gdy wybieramy agregat, ponieważ ma wpływ na jego wydajność i niezawodność podczas długotrwałego użytkowania. Możemy na niej polegać, gdy potrzebujemy stałego i nieprzerwanego źródła energii.

Najpopularniejsze wartości mocy w agregatach prądotwórczych:

ZastosowanieMoc Wyjściowa W (kW)Moc nominalna W (kW)Moc (kVA)
Przydomowy2000-4000 W (2-4 kW)1800-3500 W (1.8-3.5 kW)2.2-4.4 kVA
Imprezy zewnętrzne4000-8000 W (4-8 kW)3500-7000 W (3.5-7 kW)4.4-8.8 kVA
Budynki komercyjne8000-15000 W (8-15 kW)7000-12000 W (7-12 kW)8.8-15 kVA
Instalacje przemysłowe15000+ W (15+ kW)12000+ W (12+ kW)15+ kVA
Najpopularniejsze wartości mocy w agregatach prądotwórczych

* Uwaga: Wartości mocy mogą różnić się w zależności od kraju i regionu, a tabela przedstawia jedynie przykładowe wartości. Zawsze należy sprawdzić specyfikacje techniczne konkretnego modelu agregatu prądotwórczego przed zakupem.

  • Waty (W): Watt to jednostka mocy, która mierzy ilość energii elektrycznej, którą urządzenie jest w stanie przekazać lub zużywać. W przypadku agregatów prądotwórczych, moc wyjściowa w watach mierzy ilość energii elektrycznej, którą agregat może dostarczyć na przykład do odbiorników podłączonych do niego.
  • Kilowaty (kW): Kilowatt to tysiąc watów. Jest to często używana jednostka do określania większych mocy, takich jak moc agregatów prądotwórczych. Oznacza to, że 1 kilowatt to 1000 watów. Kilowaty są bardziej praktyczne do porównywania i określania większych mocy, ponieważ agregaty często mają moc w kilkuset lub kilku tysiącach watów.
  • Kilowoltampery (kVA): Kilowoltamper to jednostka mocy pozornego (czyli nie uwzględniającego czynnika mocy). W przypadku agregatów prądotwórczych, kVA odnosi się do mocy całkowitej, która uwzględnia zarówno moc czynną (wyrażaną w kilowatach) jak i moc bierne obwodów elektrycznych. Jest to ważne przy wyborze agregatu, ponieważ pewne urządzenia, takie jak silniki elektryczne, mogą wymagać większej mocy pozornej niż sama moc czynna.

W skrócie, waty i kilowaty mierzą rzeczywistą moc elektryczną, którą agregat może dostarczyć, natomiast kilowoltampery (kVA) uwzględniają także moc bierne obwodów i są używane do określania całkowitej mocy agregatu, która może być potrzebna dla niektórych urządzeń.

Napięcie generatora, do czego można go podłączyć

Wymagane napięcie wyjściowe

Podczas wyboru agregatu prądotwórczego ważne jest ustalenie właściwego napięcia wyjściowego. To po prostu wartość napięcia, jakie agregat musi dostarczać, aby urządzenia podłączone do niego działały poprawnie. Przy wyborze agregatu musisz wziąć pod uwagę swoje potrzeby związane z energią elektryczną i upewnić się, że napięcie wyjściowe agregatu jest zgodne z wymaganiami urządzeń, które planujesz zasilać.

Jednostką miary napięcia jest wolt (V). W przypadku agregatów prądotwórczych, popularne wartości napięcia wyjściowego to 230V (w Europie) oraz 120V (w Stanach Zjednoczonych).

Napięcie znamionowe

Napięcie znamionowe to takie napięcie, które agregat prądotwórczy może dostarczać przez dłuższy czas bez problemów. Jest to „maksymalna wartość”, którą agregat może dostarczyć, nie powodując uszkodzeń. Kiedy wybierasz agregat, musisz upewnić się, że napięcie znamionowe jest zgodne z wymaganiami urządzeń, które będziesz chciał zasilać. To ważne, aby wszystko działało prawidłowo i bezpiecznie.

Najpopularniejszych wartości napięcia wyjściowego i nominalnego agregatów prądotwórczych w zależności od zastosowania:

ZastosowanieNapięcie wyjścioweNapięcie nominalne
Domowy backup120 V120/240 V
Biuro lub małe przedsiębiorstwo120 V120/240 V
Budynki komercyjne208 V208/480 V
Instalacje przemysłowe480 V480 V
Imprezy na świeżym powietrzu120 V120/240 V

* Uwaga: Wartości napięcia mogą różnić się w zależności od kraju i regionu, a tabela przedstawia jedynie przykładowe wartości. Zawsze należy sprawdzić specyfikacje techniczne konkretnego modelu agregatu prądotwórczego przed zakupem.

Efektywność

Współczynnik wydajności

Współczynnik wydajności agregatu prądotwórczego to miara jego efektywności w przekształcaniu paliwa w energię elektryczną. Wyższy współczynnik oznacza mniejsze straty energii i lepszą wydajność. Agregaty z wysokim współczynnikiem są bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, oszczędzając paliwo i zmniejszając emisję spalin. Wartość współczynnika wydajności podawana jest jako procent lub liczba między 0 a 1, gdzie większa liczba oznacza większą wydajność.

Współczynnik mocy

Współczynnik mocy agregatu to taki wskaźnik, który pokazuje, jak dobrze agregat przekształca energię. Im wyższy ten wskaźnik, tym bardziej wydajny jest agregat w zamienianiu energii mechanicznej na elektryczną. Wartość tego współczynnika jest podawana jako procent lub liczba od 0 do 1. Gdy współczynnik mocy jest wysoki, agregat może wygenerować większą ilość energii elektrycznej przy mniejszym zużyciu energii mechanicznej. To oznacza, że jest bardziej oszczędny i efektywny.

Poziom hałasu

Specyfikacja hałasu

Specyfikacja hałasu agregatu mówi nam, jak głośno pracuje. Im niższa wartość decybeli (dB), tym cichszy jest agregat. Podczas czytania specyfikacji zwróć uwagę na informacje dotyczące hałasu podczas standardowej pracy oraz w przypadku dużego obciążenia. To pomoże ci znaleźć agregat, który nie będzie zbyt hałaśliwy i będzie bardziej przyjazny dla twojego otoczenia.

Agregat jest za głośny? Zobacz Jak wyciszyć agregat prądotwórczy?

Db(A) przy określonej odległości

Poziom hałasu agregatu jest mierzony za pomocą jednostki Db(A) i zależy od odległości od niego. Jest to sposób określania, jak głośny jest agregat, uwzględniając naszą wrażliwość na różne dźwięki. Na specyfikacji agregatu znajduje się wartość Db(A), która zazwyczaj jest podawana przy określonej odległości, na przykład 7 metrów. Im niższa ta wartość, tym cichszy jest agregat.

Najczęściej spotykane poziomy hałasu agregatów prądotwórczych w zależności od zastosowania:

ZastosowanieWartość hałasu (dB)
Rekreacyjne (kempingi)50-70 dB
Domowe awaryjne zasilanie60-75 dB
Budynki komercyjne70-85 dB
Konstrukcje przemysłowe80-95 dB
Imprezy na świeżym powietrzu70-90 dB

* Należy pamiętać, że wartości hałasu mogą się różnić w zależności od konkretnego modelu i producenta agregatu. Tabele te mają charakter orientacyjny i służą jako ogólne wytyczne dotyczące hałasu generowanego przez agregaty prądotwórcze w różnych zastosowaniach.

konstrukcja agregatu - agregat domowy

Zastosowania agregatu

Rezydencje

Agregaty są niezwykle przydatne dla rezydencji, zapewniając niezależne źródło zasilania w przypadku awarii sieci energetycznej. Dzięki nim, podczas przerw w dostawie prądu, domownicy mogą kontynuować normalne funkcjonowanie, zachować oświetlenie, ogrzewanie, a także pracować na komputerach i korzystać z innych urządzeń elektrycznych.

Budynki komercyjne

W przypadku budynków komercyjnych, agregaty są niezbędne, aby utrzymać ciągłość działalności. Zapewniają niezawodne zasilanie dla biur, sklepów, restauracji, hoteli itp., minimalizując straty finansowe związane z przestojem w dostawie energii elektrycznej.

Instalacje przemysłowe

W instalacjach przemysłowych agregaty są kluczowe, aby utrzymać ciągłość produkcji i zapobiec potencjalnym stratom finansowym związanym z przestojem w dostawie prądu. Dzięki agregatom, maszyny, urządzenia i systemy w fabrykach, zakładach produkcyjnych i innych obiektach przemysłowych mogą działać nieprzerwanie.

Imprezy na świeżym powietrzu

Podczas organizacji imprez na świeżym powietrzu, agregaty są niezastąpione. Zapewniają niezbędne zasilanie dla sceny, oświetlenia, dźwięku, a także dla obsługi sprzętu kuchennego i innych potrzeb imprezowych. Dzięki nim, imprezy plenerowe mogą odbywać się bez problemów, niezależnie od dostępu do sieci elektrycznej.

Zobacz więcej: Wynajem Agregatów na Eventy i Imprezy na Świeżym Powietrzu

Awaryjne zasilanie

Agregaty są nieocenione w sytuacjach awaryjnych, takich jak klęski żywiołowe, katastrofy naturalne lub awarie sieci energetycznej. Zapewniają niezależne źródło zasilania dla szpitali, centrów ratunkowych, centrów danych i innych kluczowych instytucji, które muszą działać nieprzerwanie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Zobacz więcej: Wynajem agregatów prądotwórczych dla szpitali – dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego wynajmu?

Podsumowanie

Korzyści wynikające z budowy agregatu:

Agregat to urządzenie, które może dostarczyć prąd elektryczny, gdy normalne źródła energii nie działają. Jest to przydatne w przypadku awarii prądu, aby uniknąć problemów związanych z brakiem światła czy utratą danych. Agregaty są również używane w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu, umożliwiając korzystanie z elektryczności. Są one przenośne, co oznacza, że można je łatwo przemieszczać w różne miejsca w zależności od potrzeb.

Wnioski na temat składu i specyfikacji agregatu

Agregat to urządzenie, które dostarcza elektryczność w przypadku awarii prądu. Składa się z kilku części, takich jak silnik, alternator, układ chłodzenia, układ paliwowy i układ wydechowy. Silnik napędza alternator, który wytwarza prąd elektryczny. Układ chłodzenia utrzymuje agregat w odpowiedniej temperaturze. Układ paliwowy dostarcza paliwo do silnika, a układ wydechowy odprowadza spaliny. Specyfikacja agregatu zawiera informacje o mocy, napięciu, częstotliwości, efektywności i hałasie.

Popularne modele i producenci agregatów

Wśród popularnych modeli agregatów znajdują się:

  • Honda EU2200i
  • Generac GP5500,
  • CAT RP7500E,
  • Yamaha EF2000iS,
  • Briggs & Stratton P2200.

Wiodący producenci agregatów to Honda, Generac, CAT, Yamaha i Briggs & Stratton. Te marki są znane z niezawodności, wydajności i doskonałej jakości swoich produktów. Wybór odpowiedniego modelu agregatu zależy od indywidualnych potrzeb i zastosowań, ale warto skonsultować się z ekspertami lub zapoznać z opiniami innych użytkowników przed dokonaniem zakupu.

Wyślij do nas wiadomość!